Začátkem října jsme slavnostně pokřtili pátý díl publikace projektu Paměť Ostravy. Na jeho vzniku se podílelo 9 našich knihovnic a knihovníků a je v něm zaznamenáno 20 vzpomínek pamětníků na život v Ostravě. Někteří pamětníci jsou z řad čtenářů, přátel nebo příznivců knihovny, další jsou lidé, kteří jsou ve svém oboru známí a uznávání. Ať už to je dlouholetý ředitel Janáčkovy filharmonie Ostrava, prof. Jan Hališka, bývalá ředitelka Ostravského muzea, RNDr. Jiřina Kábrtová nebo malířka a kronikářka Vítkovic, Lenka Kocierzová.
Projekt Paměť Ostravy je dlouhodobým projektem KMO. Zaměřuje se na sběr vzpomínek na život v Ostravě a je tedy unikátním zdrojem poznání života obyvatel města a regionu 20. století. Během deseti let trvání projektu jsme zaznamenali 112 vzpomínek pamětníků. Všechny publikace jsou dostupné ve všech pobočkách knihovny, a nebo pod heslem Paměť Ostravy v sekci Vzdělávání na webu KMO.
Jak podotýká v úvodním slově poslední publikace projektu ředitelka KMO Irena Šťastná:“ Projekt Paměť Ostravy má veliký smysl a nebojím se říct, že může napomoci porozumění mezi generacemi, může znovuobjevit vlastní důstojnost, sebedůvěru a potřebnost. Máme tak možnost nahlédnout do unikátních svědectví o životě obyvatel Ostravy a regionu minulého století.“
Děkujeme jmenovitě autorskému kolektivu knihovníků, kteří aktivně sesbírali vzpomínky do nejnovější publikace projektu.
Mgr. Lucie Nováková Kučerová, Lucie Endlicherová, Mgr. Jan Folvarčný, Dana Mazurková, Mgr. Markéta Polách Balonová, Ph.D., Mgr. Miroslava Sabelová, Ondřej Novák, Pavlína Dobiášová, Mgr. Světlana Honzková.
Na otázku, proč se zapojili do projektu, citujeme za všechny kolegyni Lucii Novákovou Kučerovou: „Jako lidé jsme neustále obklopeni příběhy. Těmi, které vyprávíme, i těmi, kterým nasloucháme. Uchováváme v nich vzpomínky a informace o světě, v němž žijeme. Je důležité tyto příběhy vyprávět a předávat dalším generacím, protože bez toho by zanikly…“.
Odkaz na TV reportáž České televize z 21. 10. 2024